Piomar HouseFotoczytanie

Czytanie fotograficzne ma na celu ustawieniu wzroku w stanie ostrości fotograficznej, dzięki czemu możemy pobudzić podświadomość, a tym samym wydobyć te zasoby, które tkwią głęboko w nas.

Ustawienie wzroku w ostrości fotograficznej polega na tzw. „miękkim spojrzeniu”, dzięki któremu znacznie więcej widzimy peryferyjnie, a tym samym więcej przetwarzamy dzięki naszej podświadomości. Określenie „ostrość fotograficzna” może wnieść pewną niejasność – w powszechnym odczuciu sugeruje, że powinniśmy widzieć coś bardzo ostro, wyraźnie, perfekcyjnie. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie – w stanie ostrości fotograficznej tekst jest zamazany, rozmyty, nie ma ostrego widzenia.

Zanim wprowadzisz swój wzrok w stan ostrości fotograficznej proponuję ćwiczenie. Wyciągnij przed siebie obydwa palce wskazujące i ustaw jeden za drugim. Teraz skup uwagę na pierwszym palcu – co dzieje się z tym, który jest za nim? Wygląda jakby był opuchnięty, gruby, tak jakby użądliła go pszczoła, możesz mieć też wrażenie, że z jednego palca zrobiły się dwa. Teraz skup uwagę na drugim palcu, tym z tyłu. Co dzieję się z pierwszym? Masz wrażenie, że jest przezroczysty, tak jakby z galarety? O takie spojrzenie chodzi przy ustawianiu ostrości fotograficznej.

Może jeszcze jedno ćwiczenie. Tym razem wyciągnij ręce przed siebie i ustaw oba palce wskazujące na wprost siebie. Patrz teraz na jakiś punkt na ścianie tuż nad palcami i obserwuj, co się z nimi dzieje. Prawdopodobnie zobaczysz „kawałek” swojego palca; jakby trzeci palec.

Ćwiczenia te mają na celu rozproszenie ostrego widzenia i wprowadzenie wzroku w stan ostrości fotograficznej.
Takie samo zjawisko możesz zobaczyć na książce. Otwórz wybraną książkę na dowolnej stronie i ustaw swój wzrok na środku tuż ponad książką. W twoim peryferyjnym polu widzenia widzisz obydwie strony książki, ale nie jesteś w stanie przeczytać tego, co jest tam napisane. Między jedną, a drugą stroną pojawi się zawinięta trzecia strona. Jeśli ją widzisz, oznacza to że ustawiłeś wzrok prawidłowo. „Strona widmo” może być różnej grubości – raz zobaczysz ją bardzo cienką, innym razem może być całkiem gruba. Tekst w takim stanie będzie zamazany, rozmyty, nie będziesz go widział ostro, a więc nie będziesz mógł czytać go tradycyjnie – i właśnie o to chodzi. Jeśli się odprężysz, strony staną się bardziej jasne i czyste.

Być może trudno będzie ci zobaczyć na początku stronę widmo, albo szybko zacznie znikać. Nie masz powodów do zmartwień. Trochę treningu, cierpliwości i zdobędziesz tę nową umiejętność.

Możesz też ustawić ostrość fotograficzną na X. Otwórz książkę na dowolnej stronie, skup uwagę na środku obu stron, następnie uświadom sobie cztery rogi książki. Możesz być świadomy tego, gdzie są np. numery stron, ale nie będziesz ich mógł odszyfrować. Teraz wyobraź sobie, że cztery rogi książki są połączone iksem (X). Przez chwilę utrzymuj uwagę w tym stanie i obserwuj pojawiające się zjawiska. Być może zobaczysz „podświetlony X”. Wygląda to tak, jakby wyrazy ustawiły się w ten sposób, że tworzą rozświetloną przestrzeń przypominającą X.

Być może zobaczysz tylko jedno ramię X, czasem jest on gruby, czasem krótki, albo długi. Niektóre osoby mówią: „żadnego iksa nie widzę, bo ja nic nie widzę, wszystko mam zamazane”. Oznacza to, że dobrze ustawiły wzrok i mają ostrość fotograficzną. Czasem można też zobaczyć białą poświatę w miejscach między akapitami, albo na marginesach. Każde z tych zjawisk oznacza, że mózg znajduje się w stanie synchronizacji i że wzrok ustawiliśmy w fotofokusie, czyli ostrości fotograficznej. Niektóre osoby wyobrażając sobie X, widzą też stronę widmo. Każdy z tych stanów oznacza, że jesteś gotowy do rozpoczęcia czytania fotograficznego.

Usiądź więc wygodnie i zacznij przekręcać kartki z prędkością jedna kartka na sekundę lub co dwie sekundy. Staraj się robić to rytmicznie, tak jakbyś „przemykał” przez książkę. Taki rytm pozwoli ci jednak fotografować strony przy jednoczesnym odprężeniu mózgu. Jeśli opuścisz jakieś strony nie przejmuj się – zawsze możesz do nich wrócić, gdy będziesz po raz drugi kartkował książkę.

Po fotoczytaniu zrób chwilę przerwy, a później zacznij aktywować przeczytany wcześniej materiał.

 

Do góry
All Right Reserved | Copyright © 2021 | CMS by Quick.Cms