Piomar HouseKinezjologia edukacyjna

Kinezjologia edukacyjna (Gimnastyka Mózgu®) stanowi nieodłączny element zajęć w ramach kursu „Mądre dziecko".

To bezpieczne, proste i naturalne ruchy. Mogą je wykonywać wszyscy, dorośli i dzieci w każdym momencie dnia, wystarczy mieć tylko trochę miejsca. Ćwiczenia te skutecznie zwiększają integrację oczu, uszu i całego ciała, co daje poprawę pisania, czytania i umiejętności ortograficznego pisania. Dzieci uczą się wykorzystując zintegrowaną pracę mózgu, wtedy są otwarte, chłonne i ciekawe otoczenia. Łatwiej przyjmują nowe doświadczenia, są zdolne do wyrażania siebie samych.

Kinezjologia edukacyjna dzięki walorom jakie posiada wpływa na jakościowe zmiany w życiu dzieci, ponieważ:

  • traktuje człowieka jako skarbiec nieograniczonych możliwości rozwoju,
  • ciało i umysł stanowi nierozdzielną całość i znając zasady ich funkcjonowania można stymulować rozwój dzieci
  • historia życia każdego człowieka jest w równym stopniu zapisana w mózgu co i w ciele, dlatego praca z ciałem daje znaczące efekty i poprawę funkcjonowania mózgu,
  • ruch jest naturalną potrzebą organizmu i jednocześnie warunkiem skutecznego funkcjonowania psychicznego, a w szczególności myślenia.

 

Oto przykłady ćwiczeń:

  1. Leniwe ósemki- symbol nieskończoności, dzieci rysują w powietrzu leniwą ósemkę po kolei każdą ręką, od środka w górę, w lewo, a potem obiema rękoma razem. Ćwiczenia wpływają na poprawę czytania, pamięci (arytmetyka, ortografia), pisania.
     
  2. Pozycja Dennisona to świetny sposób, który umożliwia koncentrację i odseparowanie się od stresu zewnętrznego świata. W pozycji siedzącej, dzieci krzyżują nogi w kostkach, następnie zaplatają ręce. W tej pozycji oddychają. Podczas wdechu można dotykać językiem podniebienia. Kolejny krok, to powrót do tradycyjnego siedzenia, dłonie stykają się czubkami palców temu wszystkiemu nadal towarzyszy głęboki oddech.

 

Dzięki tym i innym ćwiczeniom z zakresu kinezjologii edukacyjnej dzieci mają większą satysfakcję z pracy umysłowej, chętniej się uczą oraz łatwiej przezwyciężają problemy szkolne.

Do góry
All Right Reserved | Copyright © 2021 | CMS by Quick.Cms